Kineziológia
A kineziológia tudományosan fogalmazva egy olyan manuális terápia, amely a kínai gyógyászatra és a pszichoterápiás ismeretekre épül. Az izmok működésében mintegy „elraktározódott” élmény és „sérülés benyomatok” felderítésével foglalkozó speciális egészségmegőrző és gyógyító rendszer. Ennek megfelelően a kineziológia egy olyan holisztikus módszer, amelyben ötvöződik a sok ezer éves kínai öt elem tan, a legújabb neurológiai kutatások eredményei, a viselkedés-genetika, a Bach-virágterápia, és számtalan egyéb szaktudás.
A kineziológia görög szóösszetétel, a kinesis „mozgás”, és a logos „tudomány” szavak összetétele, így a kineziológia a „mozgásról szóló tudomány”. A mozgás – az állandóan változó környezethez való folytonos alkalmazkodás – az élet meghatározó jellemzője. A mozgás határozza meg egészségünket, betegségeinket, érzelmeinket, pszichénket, környezetünket és életutunkat, ezáltal a helyes mozgás javítja kapcsolatunkat önmagunkkal, embertársainkkal és a természettel. Ahol ez a mozgás – energiaáramlás – blokkolódik, ott felborul az egyensúly, és testi-lelki problémákat idéz elő. Ezeknek a blokkoknak a felderítését és oldását célozza a kineziológia.
A kineziológia pedagógiai és pszichológiai elemeket is tartalmazó készség, képesség, és személyiségfejlesztő prevenciós jellegű holisztikus módszer. (Vagyis megelőző jellegű, a test, a lélek és a szellem egységét figyelembe vevő módszer.) Hatékonyan befolyásolja a test energiaáramlását, az érzelmi stresszek feloldásával energetikai egyensúlyt hoz létre a testben, s aktivizálja öngyógyító mechanizmusát.
Hogyan működik?
A kineziológia lehetővé teszi, hogy tudatos emlékezés nélkül is felderítsük azokat az eseményeket, melyek egymásra épülve létrehozták jelenbeli problémánkat. Mély szinten valamennyi tapasztalat benne van a test és agy memóriájában, s rendezésre vár. Agyunk hatalmas kapacitású komputerként tárolja az információkat, s a kineziológiai izomteszt segítségével lehetőségünk van lehívni ezeket az információkat, felderíteni és kijavítani a "működési zavarokat".
Izmaink működését agyunk irányítja, izmaink a központi idegrendszer kijelzőinek tekinthetők, s az izomtesztelés során tapasztalt energiaváltozás megbízható információt ad a tesztelő által feltett kérdésre. A kineziológia segítségével lehívható, felidézhető az élet minden pillanata, segítségével oldhatók a múltbéli, jelenlegi, és a jövőben jelentkező potenciális problémák.

Mindenkit érnek negatív hatások, traumák élete során. Ezeket nem mindig tudjuk feldolgozni. A fel nem dolgozott stresszek elraktározódnak, felhalmozódnak, és valamilyen testi vagy lelki tünet formájában hívják fel magukra a figyelmet. A munka folyamán ezeket a negatív eseményeket keressük vissza a múltban, és a hozzájuk kapcsolódó negatív érzelmeket oldjuk fel különböző gyakorlatokkal.
Ezeket a negatív hatásokat egészen kora gyerekkorból, születéstől, vagy akár magzati életből is hozhatjuk, sőt, még az a közeg is meghatározó lehet, amely fogantatásunk előtt környezetünkben, családunkban jellemző volt. Lehet, hogy generációkon át hozott, ismételt negatív mintáktól kell megszabadulnunk ahhoz, hogy egyensúlyban működhessünk.
Például a kineziológia a tanulási nehézségek fejlesztésére irányuló szakága – az Edu-K – esetében (mellyel sok esetben a dyslexia is gyógyítható) kiderült, hogy a legtöbb tanulási jellegű problémánál a gyermekkorban kell keresnünk az elraktározódott negatív élményeket. Az ilyen behatásokra szervezetünk stresszreakcióval válaszol. A negatív élményt az oldás során semlegesítjük, elérhetjük az agyféltekék integrációját a segítő gyakorlatokkal és korrekciókkal, hogy a jövőben öröm és sikerélmény legyen a tanulás.
A kineziológia nem más, mint a stressz feloldásának kulcsa. Az oldásnál kiereszt a szelep: megszűnik az elfojtás és meglátható, hogy mit nyomtunk el magunkban. A kezelés során kiválasztunk egy célt és izomteszteléssel megkeressük a problémához kapcsolódó energiagátakat. Ezeket feloldjuk és létrehozzuk az energiaegyensúlyt. Az ok megszűnésével visszaáll a lelki egyensúly és beindul az öngyógyító folyamat. Mivel a módszer a probléma okát a gyökerénél keresi meg, és az oldás is itt történik, jövőnk már olyanná válhat, amilyenné tenni szeretnénk.
A gyógyítás mindig öngyógyító erők mobilizálását jelenti. Vagyis a kliens aktív részvétele és felelősségvállalása nélkül nincs az a segítő személy, aki gyógyítani tudna.
Kineziológiai segítséggel azonban elérhető, hogy a páciens önbizalom, magabiztosság, figyelem, motiváció, testi koordináció, ügyesség és sok más dolog vonatkozásában megerősödjön. Például hogy egy gyerek szívesebben járjon iskolába és szívesebben tanuljon. Vagy például a kineziológia egy másik módszere, a Brain Gym (melynek filozófiája mögött az egyén fejlődésének támogatása áll) hatékony módszernek bizonyult a betegségek megelőzésében, a mögöttük álló problémák feltárásában, baleset utáni rehabilitációban, személyiség fejlesztésében, migrén, félelem enyhítésében, megszüntetésében és sok más esetben.

|